Tekst: Jacek Londyn. Ilustracja: Leonek Dawińczyk.
Zgadywaki na zwierzaki
Zagadka dwudziesta trzecia
Kiedy narciarze mkną w dół po stoku, on chrapie w gawrze, leżąc na boku. Temu, kto zbudzi go, mina rzednie; to groźny król Tatr – brunatny…
niedźwiedź.
Garść niedźwiedzich ciekawostek
W Polsce niedźwiedzie brunatne żyją przede wszystkim w Tatrach, ale szczęśliwcom (nie wiem, czy to właściwe określenie) mogą wejść w drogę również w Bieszczadach.
W tym roku pewien miś zawędrował w czasie wakacji do Juraty.
Nie był to, jak pewnie zauważyliście, niedźwiedź brunatny, więc… wracamy do tematu.
Niedźwiedzie legowiska nazywamy gawrami. Zwykle znajdują się w jaskiniach, gdzie są najlepsze warunki, żeby zapaść w bezpieczny, zimowy sen. Trwa on od późnej jesieni do wczesnej wiosny.
Jadłospis niedźwiedzi brunatnych jest niezwykle urozmaicony. Znajdują się w nim ryby, gryzonie, ptaki, ale również smaczne gąsienice, dżdżownice, owady i ślimaki. Niedźwiedzie nie kręcą nosem na owoce, nasiona, orzechy, ba, nawet trawę.
Zdobywanie pożywienia przychodzi im stosunkowo łatwo. Są niezwykle inteligentne, a przy tym szybkie i zwinne. Potrafią wspinać się na drzewa, pływać stylem niedźwiedzim i biegać z szybkością do 65 km/h. Nie przeszkadza im w tym wzrost i waga. Największe osobniki w pozycji wyprostowanej mierzą prawie trzy metry i ważą do 800 kg.
Podobno niedźwiedzie brunatne dają się łatwo oswoić, ale nie zachęcam do podejmowanie takich prób. Lepiej nie robić z nimi misia i zostawić je w łapach matki natury.